• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg

30-go kwietnia spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja - pierwszej w Polsce i w Europie nowoczesnej demokratycznej ustawy zasadniczej z XVIII wieku. Z tej okazji przygotowaliśmy program artystyczny, który miał za zadanie przybliżyć nam wszystkim to doniosłe wydarzenie historyczne i uświadomić, jak ważną rolę, także w czasach współczesnych pełni konstytucja.

W akademii udział wzięli uczniowie klas drugich i trzecich: Paweł Mazurek IId, Karolina Kwiatkowska IIf, Weronika Skibińska IIe, Wiktoria Gil IIf, Jakub Stanicki IIId, Antonina Zając IId,  Iza Pintal IIe, Anna Ohirko IIf, Arleta Kukiełka IIf. Karolina i Paweł  przeprowadzili nas przez naszą osiemnastowieczną historię, pozostali uczniowie recytowali piękne patriotyczne wiersze, chór śpiewał piosenki: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Być może gdzie indziej”. W tle wyświetlano prezentację filmową.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja obchodzona była już w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego.  Pod koniec XIX wieku w Galicji obchody te przybierały doniosły charakter. Także w okresie międzywojennym rocznica ta była wielkim świętem państwowym. Po II wojnie światowej  w okresie Polski Ludowej zaprzestano tej uroczystości. 28 lat temu, 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił jako święto państwowe dzień 3 maja - rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Obecnie kontynuujemy tę tradycję, wpisaną i głęboko zakorzenioną  w naszej historii.

Konstytucja 3-go Maja to ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791. Była ona efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczpospolitej. Zanim doszło do uchwalenia Konstytucji, trzeba było stoczyć ciężką walkę z siłami konserwatywnej magnaterii i szlachty, wśród której było wielu sprzedajnych zdrajców ojczyzny.

Dzieło Konstytucji 3-go Maja nie zginęło. Przeszła ona do historii jako druga w świecie, po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku, a pierwsza w Europie przed konstytucją francuską z 1791 roku, demokratyczna ustawa zasadnicza z XVIII wieku.

Konstytucja 3-go Maja była dowodem, że Polska weszła na drogę postępu i reform, że Polacy znaleźli siły do wydobycia kraju z upadku. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności.